Photomonth_rss Photomonth_facebook Photomonth_youtube Photomonth_sklep
Photomonth_miesiac_fotografii_w_krakowie_maj_2011_pl
Photomonth_krakow_baner_2010_kiedy_ramy_czasowe_pl
Jeżeli chcesz otrzymywać, itp.
banery_trio
photo.mov
krakow_photo_fringe
showOFF 2013
Show-off-baner
Lablab-baner
Akademia-baner
Sklep-baner
Photomonth_krakow_ministerstwo_kultury Photomonth_krakow_cracovia Photomonth_krakow_6zmyslow Photomonth_krakow_fundacja_sztuk_wizualnych
AKTUALNOŚCI Photomonth_kropki_duze

Zofia Rydet w Czytelni Sztuki

Data aktualności: 2012-06-17

 

 

W 1978 r. rozpoczęłam swój Zapis socjologiczny (...) miał on być takim balsamowaniem czasu, miał czy raczej ma utrwalić to co juĹź się zmienia i co, choć jest jeszcze realną rzeczywistością, przestaje istnieć i moĹźe juĹź w niedługim czasie będzie trudne do wyobraĹźenia. Ma pokazać wiernie człowieka w codziennym jego otoczeniu, wśród jakby tej otoczki, która z jednej strony staje się dekoracją jego bezpośredniego otoczenia – wnętrza, ale która takĹźe pokazuje jego psychikę, mówi czasami o nim więcej niĹź on sam. Zofia Rydet

 

 

Przez ponad dekadę w ramach Zapisu Zofia Rydet wykonała tysiące zdjęć mieszkańców polskiej wsi, od Suwalszczyzny aĹź po Śląsk. Powstał unikatowy portret odchodzącego świata i człowieczego przemijania. Rydet często mówiła o nim, Ĺźe to „prawda ludzkiego losu”. 

To jeden z najwaĹźniejszych projektów w dziejach polskiej fotografii i jednocześnie najbardziej uznane dokonanie artystyczne jego autorki. Zapis socjologiczny 1978–1990, wystawa, którą od 22 czerwca oglądać moĹźna w Czytelni Sztuki, prezentuje wybór około stu prac.

 

 

Zofia Rydet, choć związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym, od samego początku podążała odrębną twórczą drogą. Jej oryginalny, a zarazem prosty styl, cechuje niezwykła wraĹźliwość. Moment portretowania drugiej osoby jest dla niej chwilą doniosłą i waĹźną. Formalnie proste, bezpośrednie ujęcia pozwalają jej wydobyć to, co w człowieku prawdziwe.

 

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Sztuk Wizualnych, wystawa prezentowana była podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2008 roku. Zapaszamy do Gliwic!

 

 

 

Zofia Rydet Zapis socjologiczny 1978–1990

Kurator: Andrzej RóĹźycki

 

Czytelnia Sztuki

22 czerwca – 15 września 2012

 

WernisaĹź wystawy

22 czerwca (piątek), godz. 18.00 

 

Czytelnia Sztuki

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, 44-100 Gliwice 

 

 

««« Powrót